Sprzęt - opis
WSTECZLina Statyczna
Liny statyczne wykonywane są tylko jako pojedyncze. Charakteryzują się bardzo małym współczynnikiem wydłużenia pod względem obciążenia. W taternictwie jaskiniowym używane są do zjazdów, wyjścia, trawersów, jak i również tyrolek. W przypadku wspinaczki wysokogórskiej używane są zazwyczaj do poręczowania. Nie powinno sie
używać lin statycznych do wspinaczki z dolną asekuracją, gdyż brak właściwości pochłaniania energi może spowodować poważne obrażenia (ze złamaniem kręgosłupa włącznie), oraz przerwanie liny.
Do głównych parametrów opisujących właściwości liny zalicza się:
- Średnice - podawana zawsze w mm,
- Wagę - podawana zawsze w gramach na metr,
- Wytrzymałość na rozciąganie - podawana w niutonach,
- Wytrzymałość na rozciąganie na węzłach - podawana w niutonach
Pranie liny.
Dbanie o czystość lin jest bardzo ważne zwłaszczy w przypadku lin statycznych używanych w speleologii. Są one narażone na wode, piach, błoto i ostre skały. Drobinki piasku, błota, które oblepiają line działają jak nóż powoli niszcząc włókna oplotu, co skraca żywotność lin. Liny należy czyścić letnią wodą (nie gorącą) i nie wolno używać środków piorących (proszków do prania jak i innych detergentów), poniewać osłabiają włókna. Linę można prać ręcznie, lub w pralce (w tym celu najlepiej wrzucić do jakiegoś worka z siateczki). Nie należy suszyć liny na słońcu.!
Uprząż wspinaczkowa
Uprząż jest jednym z podstawowych elementów używanych przy wspinaczce. Spełnia zadanie "mocowania" wspinacza do liny asekuracyjnej. Ponadto wyposażona w "Szpejerke" (uchwyty do okoła pasa biodrowego) pozwala na transport potrzebnego sprzętu.Ze względu na rodzaj zastosowania, uprzęże wspinaczkowe dzieli się na skałkowe i wysokogórskie. Zasadnicza różnica polega na tym, iż uprząż:
skałkowa - pozbawiona jest możliwości rególowania pasa biodrowego, oraz posiada mniej uchwytów na sprzęt, co sprawia że jest lżejsza.
wysokgórska - ze względu na potrzebę komfortu przy długich wspinaczkach, posiada rególację pasa biodrowego, oraz większą "Szpejerke", do transportu większej ilości sprzętu.
Uprząż pełna - to kolejny rodzaj uprzęży, gdzie pasy obejmują całe ciało. Uprzęże te są o wiele bezpieczniejsze podczas odpadnięcia wspinacza, jednak napewno ograniczają trochę swobodę wspinania. Używane są przedewszystkim w ratownictwie górskim, oraz dla małych dzieci. Komercyjnie używa się je przy pracach wysokościowych.
Croll
Jest to przyrząd zaciskowy, piersiowy używany przedewszystkim w taternictwie jaskiniowym, w technice single rope do podchodzenia na linie. Założony na linę, zaciska się umożliwiając przesuwanie liny tylko w jedną stronę. Jego prosta konstrukcja umożliwia łatwy montaż i demontaż na linie. Dolny otwór przeznaczony jest do wpięcia w karabinek osobisty, w uprzęży. Górny zaś do wpięcia pasów piersiowych. W sprzedaży dostępne są wersje lewo i prawo ręczne.
Ósemka
Ósemka jest to przyrząd przeznaczony do asekuracji, jednak nadaje się i czasami używany jest jako przyrząd zjazdowy. Jedną z wad ósemek jest to iż powodują skręcanie się liny, które nie występuje przy asekuracji np "Kubkiem", lub zjeździe na "Rolce". Istnieje kilka rodzajów ósemek jeśi chodzi o krztałt (każda firma próbuje wprowadzić swoje rewelacyjne rozwiązanie), jednak jednym bardziej wyróżniających się typów ósemki jest ósemka przeznaczona do asekuracji
dwiema linami. Jest lekko wykrzywiona, a górny ring jest szerszy bardziej spłaszczony i ma proste boczne ścianki, aby lepiej przechodziły dwie liny.
Karabinek
Karabinek jest jednym z podstawowych elementów sprzętu wspinaczkowego, oraz speleologicznego. Jego podstawowym zadaniem jest łączenie ze sobą różnych eementów sprzętu. Wykonane są najczęściej z aluminium i tytanu co zapewnia im duży stosunek niewielkiej wagi do dużej wytrzymałości. Karabinek jest to nic innego jak metalowy pierscień z otwieranym zamkiem.
W zależności od przeznaczenia karabinki wykonywane są w różnych krztałtach oraz z różnymi typami zamykania.
Podział karabinków ze względu na krztałt:
Owal - odpowiada X
D-krztałtne - (symetryczne i niesymetryczne)
Trójkątne
Nerkowate
HMS odpowiada H
Podział karabinków ze względu na rodzaj zamkja:
Expresowe - nie posiadają zabezpieczenia stałęgo zamykania.
Zakręcane -
Przesuwane -
Bagnetowe -
Key Lock - posiadają zamykanie będące kombinacją powyższych.
Lonża
Lonża służy do asekuracji własnej. Używa się jej na szlakach wysokogórskich zwanych "Via Ferrata". Za pomocą ląży wspinacz wpina się w stalowe linki, lub drabinki zwiększając swoją asekuracje. Budowa lonży jest bardzo prosta. Składa się ona z dwóch karabinków, z których każdy na osobnej linie wpięte są w uprząż wspinającego. Zadaniem lonży jest zaabsorbowanie energii szarpnięcia jaka działa na wspinającego podczas odpadnięcia. Pochłanianie energii realizowane
jest w dwojaki sposób. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie jako łącznika zszytej taśmy, która w chwili zadziałania dużej siły pokolei zrywa szwy i rozwija się jak harmonijka, łagodząc przy tym szarpnięcie. Drugim rozwiązaniem jest blaszka przez którą przełożona jest lina dynamiczna, która na skutek działania siły przesuwa się łagodząc siłę szarpnięcia.
Spit
Spit to element wykonany ze stali, ew. różnych stopów. Montowany jest na ścianach wspinaczkowych, oraz w jaskiniach, jako element stalego punktu asekuracyjnego. W jaskiniach często osadzany na trawersach, oraz w miejscach tzw "Przepinkach", aby zabezpieczyć line przed tarciem o ostre skały. Przez to zwieksza sie żywotność liny.
Expres
Expresem nazywa się dwa karabinki expresowe (bez zamykania) połączone razem za pomocą taśmy. Służy we wspinaczce do asekuracji podczas wspinaczki z dolną asekuracją. Wspinający co pewien kawałek wpina się za pomocą expresów do stałych lub założonych przez siebie (za pomocą kości, heksów, trikamów lub friendów) punktów asekuracyjnych.
Z regóły jeden z karabinków ma wygiente zamykanie, co ma zwiększyć wygodę wpinania do niego podczas wspinania liny. W zależności od miejsc, gdzie się wpina expresy powinno używać się odpowiedniej długości taśmy, by uniknąć sytuacji, gdy karabinek, w którym jest lina opierał się o kanty skalne. Może to spowodować jego uszkodzenie podczas odpadnięcia, gdy działają na niego duże siły mierzone w KN (kiloniutonach)
Friend
Friend jest przyrządem wykorzystywanym do zakładania punktów asekuracyjnych. Nazywany jest mechaniczną kością. Urzywa się je najczęściej w szerokich szczelinach skalnych, gdzie założenie kości, heksów lub trikama jest niemożliwe. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Wsuwa się go w szczelinę poczym pociągając za cięgno półkoliste blaszki rozpierają się w szczelinie klinując przyrząd. Podczas odpadnięcia od skały
im większa siła zadziała na cięgno frienda tym mocniej zaciśnie go w szczelinie.
Rolka zjazdowa
Rolka jest przyrządem przeznaczonym do zjazdów na linie. Jej konstrukcja pozwala z dużą łatwością założyć ją na line. Bardzo dużym plusem jest to iż nie skręca ona liny tak jak robi to ósemka. Istnieją wersje z hamulcem i bez. Używana jest przede wszystkim w speleologii, ratownictwie górskim oraz przy pracach na wysokościach.
Shunt
Liny statyczne wykonywane są tylko jako pojedyncze. Charakteryzują się bardzo małym współczynnikiem wydłużenia pod względem obciążenia. W taternictwie jaskiniowym używane są do zjazdów, wyjścia, trawersów, jak i również tyrolek. W przypadku wspinaczki wysokogórskiej używane są zazwyczaj do poręczowania. Nie powinno sie
używać lin statycznych do wspinaczki z dolną asekuracją, gdyż brak właściwości pochłaniania energi może spowodować poważne obrażenia (ze złamaniem kręgosłupa włącznie), oraz przerwanie liny.