Speleologia i Taternictwo Jaskiniowe
WSTECZJaskiniami nazywamy puste przestrzenie w skale, których rozmiary są wystarczające do penetracji ich przez człowieka (taternik jaskiniowy). W polsce występują jaskinie krasowe i są zlokalizowane głównie na południu kraju. Jura Krakowsko-Częstochowska jest jednym z obszarów o większym zgrupowaniu jaskiń. Dzieje się tak gdyż jest obszarem bogatym w występowanie skał wapiennych, które przez setki lat są poddawane działaniu zjawisk krasowych (rozpuszczanie i drążenie przez wodę). W rezultacie możemy na Jurze podziwiać wiele pięknych, małych i większych kompleksów jaskiniowych. Znajduje się tutaj około 1800 jaskiń, w tym około 130 ma długość przekraczającą 30m.
Niestety większość z tych pięknych tworów natury została poddana niszczycielskiemu działaniu człowieka. W okesie przypadającym na 19 wiek n.e. w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej prowadzono wydobycie szpatu, który wykorzystywany był m.in. przy procesie produkcji szkła. Szpatowcy, gdyż tak nazywano pracowników prowadzących na szeroką skalę eks plorację szpatu, dokonali dużych zniszczeń w szacie naciekowej jaskiń. Przykładem może być jaskinia Olsztyńska, która była jedną z najpiękniejszych jaskiń na Jurze.
Taternictwo jaskiniowe nie jest tak popularne jak wspinaczka, jednak w ostnim czasie widać zwiększenie zainteresowania tą formą aktywności. Wzrost zainteresowania jaskiniami ma swój negatywny aspekt, m.in. wzrost wypadków spowodowanych w głównej mierze słabym przygotowaniem technicznych przy eksploracji jaskiń pionowych, oraz wzmożona dewastacja i zaśmiecanie tych obiektów.